top of page

Tartu kristlikud koolid haaravad endale ka ilmalikke peresid

  • 4nnasarapuu
  • Nov 22, 2023
  • 3 min read

Ilmalikud emad-isad panevad oma lapsed Tartu kristlikesse erakoolidesse õppima, sest neis koolides on munitsipaalkooliga võrreldes turvalisem ja õpilassõbralikum keskkond.


Lapsevanem Inger Klesment ei ole küll usklik, ent ta pani oma lapse õppima Tartu Katoliku Hariduskeskusesse. “Selle kooli lapsed ja klasside rahulik atmosfäär jättis hästi positiivse ja ühtehoidva mulje. Mulle tundus, et igaüks võis olla selline, nagu ta tahab – kõik olid aktsepteeritud,” sõnas ta. Klesment lisas, et ühtlasi õpetatakse kooli usuõpetuse tundides kombe- ja väärtusõpetuse põhimõtteid, mida tavalistes munitsipaalkoolides eraldi ainetunnina ei õpetata.


Hingeharidus loob vastutustundlikkust


Tartu Kristliku Põhikoolis on kolmandik õpilastest need, kelle pere ei pea ennast kristlasteks, kuid austab kristlikke väärtusi. “Tihti otsitakse meie koolist just väikest klassikomplekti ning turvalist ja kiusamisvaba koolikeskkonda,” ütles Tartu Kristliku Põhikooli direktor Tom Uiga.


Tartu Luterliku Peetri Kooli direktor Õilme Saks selgitas, et nende kool on mõeldud eeskätt kristlikest peredest lastele, kuid võetakse vastu ka teisi soovijaid. ,,Meie õpilaste hulgas on neid peresid, kes on valinud suure kooli asemel meid, sest oleme väiksemad, mis omakorda annab lapsele rohkem turvatunnet, loomisrõõmu ja individuaalsust,” selgitas ta. Saks rääkis, et kristlikus koolis õpetatav hingeharidus toetab õpilaste kujunemist austavaks, tänulikuks ja vastutustundlikuks inimeseks. Saks lisas, et Tartu Luterliku Peetri Kooli õpilaskond kasvab pidevalt.


Eestlane pole usuleige


Kuidas on aga lood usundiõpetusega Tartu linna munitsipaalkoolides? Näiteks Tartu Mart Reiniku Koolis ei ole usundiõpetuse lisamist õppekavasse kaalutud. Tartu Mart Reiniku Kooli direktori Enn Ööpiku hinnangul on teadlikkus religioonidest kahtlemata vajalik, sest maailma sündmused toimuvad usundite ajendil. “Küll aga koolirahu hoidmise ja erinevate vanemate nägemuste tõttu olen ma veendunud, et pigem hoiaks usu koolist eemal,” ütles Ööpik.

Tartu Katoliku Hariduskeskuse direktori Liina Tamme sõnul on Eesti statistika järgi üks Euroopa usuleigemaid riike, kuid ta tõi välja, et tegelikult usuvad paljud eestlased. “Usutakse erinevatesse asjadesse, kristallid ja sellised asjad. Eestlased on otsiv rahvas, aga kristliku tausta vastu on kohati hirmu,” lausus Tamm. Ööpik lisas, et paljudel eestlastel on religioon asendunud tondiusuga.


Nii Tom Uiga kui Liina Tamm märkisid, et huvi kristlike koolide vastu aina kasvab üle Eesti ning uusi kristlikke koole avatakse üha rohkem. Näiteks alustas 2021. aastal tegevust Pärnu Kristlik Erakool ja 2019. aastal Põlva Jakobi Kool Tartu Luterliku Peetri kooli filiaalina.


“Ma usun, et see on kombineeritud, et küsimus ei ole ainult kristluse osas. See võib olla ka laiemalt konservatiivsete väärtuste nõudlus,” lausus Tartu Kristliku Põhikooli direktor Tom Uiga, põhjendades statistikast peegelduvat järjepidevat huvi kasvu igas kristlikus erakoolis. “See näitab turul trendi, et see nišš [kristlik haridus põhikoolis – toim.] on ikkagi täitmata ja otsitakse seda võimalust,” lisas Tartu Katoliku Hariduskeskuse direktor Liina Tamm.


Ühtlasi kasvas sel aastal Tartu Ülikoolis huvi religioonipedagoogika magistriõppe vastu. Sel aastal kandideeris erialale kümme inimest. “Meil on küll õppijate seas mõned, kes töötavad kristlikus koolis, aga meie õppekava on tegelikult üles ehitatud pigem usundiõpetuse õpetajate koolitamiseks, kes on võimelised õpetama erinevaid religioone,” ütles religioonipedagoogika kaasprofessor Olga Schihalejev. Schihalejev lisas, et ka kristlike koolide õpetajatele on erinevate religioonide tundmine väga oluline, sest kristlikes koolides õpivad samuti erineva maailmavaatelise taustaga õpilased.

  • Tartu Katoliku Hariduskeskuses käib 492 õpilast.

  • Tartu Luterliku Peetri Koolis õpib täna 415 õppurit.

  • Tartu Kristlikus Põhikoolis õpib praegu kokku 101 koolilast.

Lisaks kolmele kristlikule erakoolile on Tartus teisigi erakoole:

  • Näiteks Tartu Erakool ehk TERA, kus on kokku 838 õpilast.

  • Ühtlasi Tartu Waldorfgümnaasium, kus õpib põhikooli ja gümnaasiumi peale kokku 361 õpilast.

  • Tartu linna munitsipaalkoolide hulgast on Tartu Mart Reiniku Koolis kokku 846 õpilast.

  • Tartu linna munitsipaalkoolides õpib põhikoolitasemes kokku 12 564 õpilast, põhikoolide ja gümnaasiumide peale kokku aga 13 119 õpilast.

Anna Sarapuu

 
 
 

Recent Posts

See All

コメント


bottom of page