top of page

SATIIR: Kuidas võiks Euroopa kaart tegelikult välja näha peale Ukrainas toimuvat sõda?

  • stiinereintam
  • May 19, 2023
  • 1 min read

Ukraina territoorium, mis võikski jääda selliseks. Foto: Duffy and His members/Wikimedia Commons


Ukraina toetamisest räägitakse järjepidevalt ning tihtipeale võib inimestele segaseks jääda, kes on Ukraina suurimad toetajad ning kes ei ole. Ukraina suurimaid abistajaid võiks ju premeerida – viia nendegi riigid hiilgusesse!


Ukraina abistamist saab järjestada kahel tingimusel: abistatava riigi protsent SKTst ja rahaline väärtus eurodes. Nende kahe tingimuse korral on suurimad abistajad erinevad – esimesel juhul Läti, Eesti, Leedu ja teisel juhul USA, Suurbritannia ja Saksamaa.


Allikas: Kiel Institute For The World economy, 2023


Kuigi miljardid tunduvad suuremaks abiks kui protsent SKTst, siis tuleb tähele panna, et protsent SKTst näitab, kui palju on riik valmis Ukraina abistamisse panustama. Kõikide riikide SKTd on äärmiselt erinevad ning protsendi järgi eristamine on justkui õiglasem.


Graafikult on näha, et mõned riigid panustavad Ukraina abistamisse rohkem kui teised. Läti, Eesti ja Leedu pigistavad oma majandusest välja viimsegi piisa ning teised suurriigid annavad vaid olematu protsendi.


Samas on näha, et riigid, kellele on Ukrainas toimuv sõda moraalselt lähedasem või poliitiliselt olulisem, tahavad Ukraina riiki rohkem aidata. Kui sõda saab läbi, võiks ju Euroopa kaardi ümber teha. Seejärel ka maailma kaardi.


Need riigid, keda huvitas teiste abistamine rohkem, saavad endale suurema territooriumi. Kaart on välja joonistatud täiesti subjektiivselt TOP10 riikidest, kes panustasid kõige enam oma SKTst .


Autor: Stiine Reintam


Seega – tehkem riikide territooriumid õiglaseks!


Autor: Stiine Reintam



 
 
 

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page