Puškini kooli haridusliku erivajadusega õpilaste eesti keele oskus kannatab õpetajate puuduse tõttu
- piiriojacassandra
- Nov 5, 2023
- 1 min read
Tartu linna eestikeelse hariduse tegevuskava järgi peaks 2025. aastaks Tartu Aleksander Puškini (TAPK) koolis olema kõigil õpe vähemalt 75 protsendi ulatuses eestikeelne, kuid kool on raskustes eesti keeles õpetavate õpetajate leidmisega.
TAPK-i veebilehe järgi on koolis 13 haridusliku erivajadusega lapsi, kelle emakeel on vene keel. Seoses Tartu eestikeelsele haridusele üleminekuga rääkis direktor Alina Braziulene, et eestikeelsete õppeainete täpne osakaal sõltub õppekavast. Ta täpsustas, et erivajadusega klassidel pole määratud alammäär määruses kirjutatud 75 protsenti, vaid hoopis vahemikus 40-60 protsenti.
Tartu üldhariduse valdkonna juhi Kadi Toomi sõnutsi sõltub eestikeelsele haridusele ülemineku alguses ülemineku kiirus eestikeelsete õpetajate olemasolust. Toomi hinnangul ongi TAPK-s eesti keele õpetajate leidmine keeruline, sest oluline on nii kvalifikatsioonile vastamine kui ka valmisolek HEV-õppijatega töötamiseks, kes muuhulgas on muukeelsed. Ta täpsustas, et võib juhtuda, et osa õppekavast jätkub HEV-õpilastel emakeeles ehk vene keeles ja sel juhul ei täida need klassid Tartu linna eestikeelse hariduse tegevuskava punkti, mille järgi on eesti keeles õpetavate õppeainete maht kolmveerand.
TAPK-i kehalise kasvatuse õpetaja Diana Päslane ütles, et HEV-õpilastega töötamine on keeruline, seega mõistab, miks sobivate õpetajate leidmine on raske. Koolis töötamisega paralleelselt magistriõppes kehalist kasvatust ja sporti õppiv Päslane rääkis, et ettevalmistust HEV-õpilastega töötamiseks saab ülikoolist vähe. Ta täpsustas, et teooriat natuke puudutatakse, aga sedagi pigem vähe. Päslane tunneb enda sõnul puudust just praktilisest ettevalmistusest.
TAPK-i ajaloo- ja ühiskonnaõpetuse õpetaja Maksim Tšernjatkin nõustus Päslase öelduga ning lisas, et kool pakub kõigile õpetajatele koolitusi erivajadustega lastega töötamiseks. Tšernjatkin täpsustas, et iga õpetaja peab võtma vähemalt ühe koolituse. Ta rääkis, et lisaks kogemuste puudumisele on õpetajaid raske leida palga tõttu, mis on HEV-õpilasi õpetades sama, mis tavaklasside puhul, kuigi töö on keerukam.
Cassandra Piirioja
Comments