ARVAMUS: Miks on teadlased jäetud "eesliini" ukse taha?
- Henn Uuetoa
- Apr 30, 2021
- 3 min read
Updated: May 25, 2021

Digimeedia21 ajakirjanik Henn Uuetoa. Foto: erakogu.
Aprilli lõpul täitus Tsõrnobõli tuumakatastroofist 35 aastat ning Kanal 2 hakkas selle puhul üle kandma HBO miniseriaali "Chernobyl". Kindlasti on paljud ka selle seriaali viiest episoodist vähemalt ühte osa näinud või kuulnud selle muljeid oma sõbralt, pereliikmelt või töökaaslaselt. Jube, eksju? - Kõik need inimesed, kes pidid loovutama oma elu või sellest kümneid eluaastaid, et päästa miljonite inimeste elud ja suur osa Euroopa elupinnasest. Tehti ka ausammas tuletõrjujate jaoks, kiideti kaevureid ning ehitajaid, aga teadlasi? Kas tuumafüüsik Valeri Legassov, kes terve selle aja Tsõrnobõlis oli ja otsuseid langetas, ei olegi kangelane?
Ka pooltõde paneb mõtlema
Jah, tõsielul põhinevate teleseriaalide juures ei tea kunagi, kas ja kui tõene selle kulg ja info üldse on. Näiteks mainitakse sarja viimase osa lõpus, et seriaali üks võtmetegelasi Ulana Homjuk mõeldi seriaalile juurde, tunnustamaks kümneid teadlasi, kes Legassovi abiks tegelikult töötasid. Kuid see polegi minu jutu iva. Iva on hoopis selles, et need, kes on seda jubedat Tsõrnobõli katastroofi seriaali näinud, on kindlasti märganud, kui oluline oli seal Legassovi ja Homjuki roll. Ja-jah, Homjuk oli ju väljamõeldud... kuid seda enam ilmestab see hästi teadlase olulisust, kui neid loole isegi juurde võlutakse.
Nende kahe tegelase kanda oli ülimalt suur vastutus, sest iga nende langetatud või langetamta jäetud otsus mõjutas nii otseselt kui ka kaudselt miljonite inimeste elusid. Tänu Legassovi jonnile evakueerida ümbruskonna piirkonnadki võis päästa paljude inimeste elud või vähemalt võimaldada neil elada tunduvalt kauem, võrreldes sellega, mis oleks saanud neist jätkates oma elu näiteks Prõpjati linnas. Või kui poleks nad kiiritust täis haiglates tuumajaama ninameestelt välja juurinud õnnetuse kulgu, inimeste plahvatuse eel ja järel tehtud otsuseid ega suutnud seega paika panna katastroofi ajakava, ei olekski selgunud õnnetuse põhjused. See ju tähendanuks, et võib-olla oleks praeguseks plahvatunud veelgi mõni reaktor?
On ilmselge, et kõige selle juures, kõigi nende mitmete kuude jooksul, hingasid nemadki oma kopsudesse saastunud hapniku ja kõndisid grafiidipurusel pinnasel. Täpselt nagu tuletõrjujad, kaevurid ja ehitajad. Jah, nii tuletõrjujaid, kaevurid kui ka ehitajad puutusid saastatusega kokku märksa suuremal määral, aga ikkagi.
Praeguse aja Legassovid
Kõik see eelnev kokku ehk nii teadlaste ülikaalukad ning olulised otsused, mis võimaldasid jubedast katastroofist võtta parima, ja ka nende enesesalgamine, panigi mind järeldama, et ka teadlane võib kriisiolukorras olla eesliinitöötaja. Vähemalt minu silmis on peale selle seriaali vaatamist austus teadlaste vastu tohutult tõusnud.
Kuid antud Tsõrnobõli katastroofi ja selle teadlaste näidet ei saa mitte mingil moel pidada ühekordseks erandiks. Vastupidi, teadlaste käekäik saadab meid meie eludes igapäevaselt, sest suurem asi asju, millele mõelda oskame, nõjatuvad ühel või teisel moel just teadusele ning teadlaste avastustele ja järeldustele. Näiteks kasvõi nii autod, internetivõrk kui ka nutiseadmed – ka need ju tuginevad teaduslikele avastustele.
Seejuures ei tasuks ära unustada teadlaste rolli praeguses pandeemiaolukorras. On ilmselge, et sel keerulisel ajal on tohutu pinge all haiglapersonal ning ka apteekrid, kes viirusest olenemata on meie jaoks olemas, riskides kõige selle juures omaenese tervisega. Kuid haiglaperson
al ei saaks toimida ilma vastavate teadlasteta, sest vastasel moel ei oleks teada nii haiguse iseloom kui ka viisid, kuidas pandeemiale vastu seista ja leida tee vaktsineerimiseni. Näiteks on teadlased uurinud ja selgitanud sedagi, kuidas ja kellele mõjub koroonaviirus laastavamalt. Seega tõsiasi, et meil on nüüdseks teada koroonaviiruse olemus ning saadaval vaktsiinid, ilmestab hästi, et ka teadlaste panus on olnud märkimisväärne ning ülioluline.

Valeri Legassov esitamas Tsõrnobõli tuumakatastroofi raportit. Foto: ati.
Võtame nüüd aga kogu selle Tsõrnobõli tuumakatastroofi ja teadlaste jutulõnga kokku. Ja tegelikult ei olegi mul kokkuvõttes muud öeldagi, kui et oskaksime väärtustada kaugemale, kui esmapilgul näha oskame. Ehk nii nagu Tsõrnobõli seriaalist võisime peamiste kangelastena näha kaevureid, ehitajaid ja tuletõrjujaid, ning praegusel pandeemia ajal haiglapersonali ja apteekreid, mõelgem hetkeks ka näiteks teadlaste panusele. Olen enam kui kindel, et ka praegu, laabuvas kriisis, leiduvad meie aja Legassovid.
ความคิดเห็น