top of page

Kiirmood on tõbise ühiskonna märk, ent mis on ravi?

  • kristinkontro
  • May 27, 2021
  • 4 min read

Tuntud kiirmoetootja H&Mi logo kõrghoonel (Foto: Afif Kusuma/Unsplash)


Meie kaubanduskeskuseid täidavad riidepoed, mis müüvad peamiselt kiirmoodi. Viimase trendi järgi loodud odavad rõivad on aga sümptom ühiskonnast, mille tervis pole kiita.


Kui avastame, et vajame mõnd uut rõivast, seame sammud harjumuspäraselt kaubanduskeskuse poole, kus meid juba ootavad kümned poed ja lai valik moekaupu. Avastades riidepuult mõne ilusa kleidi või särgi sirutub käsi hinnasildi poole, mida vaadates ahhetame liigse hinna üle juba siis, kui see ületab kolmekümmet eurot. Riideid, mis maksavad enam kui sada eurot peame aga üldse luksuskaubaks, mis tavainimese jaoks ebamõistlikult kallid. Kui kakskümmend aastat tagasi oleksime veel ehk saanud rõhuda oma teadmatusele, siis tänasel päeval teab peaaegu iga poodleja, mis peitub odavate riiete taga.


Sotsiaalmeedia leviku ja roheliikumise võimendumine on toonud peaaegu iga tarbija ette reaalsuse, mida valime mitte teadvustada või matame süütunde poodlemisteraapiaga. Nimelt et nii-öelda lääneriikide või lihtsalt öeldes maailma mastaabis jõukamate riikide kodanike kehasid katavad tihti hilbud, mille on valmistanud inimene kaugete merede taga, kes ei saa oma töö eest väärilist palka või on üldse orjatööline. Samuti et kiirmoe ökoloogiline jalajälg on hiiglaslik nii tootmisprotsessis kui ka jäätmetena.


Video, mis seletab kiirmoe mõju. (Allikas: Teen Vogue)

Inimesed üle maailma on aina enam teadlikud kiirmoe mõjust, ent jätkavad ometi H&Mis, Zaras ja teistes sarnastes poodides poodlemist. See annab aimu, et meie ühiskonna väärtused on vajunud viltu ning odav rõivas, mida kanname korra või kaks eesmärgiga Instagrami pilt saada ja järgmise trendi juurde edasi liikuda, kaalub üle kogu kahju, mida see rõivas endast kujutab. Me teame, et kuskil kannatab samasugune inimene nagu meie, sest meie tahame kaasas käia kiirelt vahetuvate trendidega, ent see jätab meid külmaks. Olgu asi probleemi abstraktsuses või riiete võlus, otsustame aktiivselt toetada inimeste ja looduse kannatamist oma soovide rahuldamise eesmärgil. Kui tahame end veidi paremini tunda, müüme oma rõivad edasi või annetame need taaskasutuspoodi.

 

Tõbine ühiskond

Nimetan meie ühiskonda tõbiseks, kuna selles valitsevad individualistlikud väärtused, mis keskenduvad ühe inimese heaolule. Kui minul ja minu lähedastel on hästi, siis muu mind ei huvita. Ühiskond, mis eirab kannatusi, mida nende tarbimine põhjustab kuskil mujal ei ole terve. See väike käitumisviis on vaid kõnekas näide laiematest väärtustest ehk mida peame oluliseks, mille nimel oleme nõus veidikene ebamugavust taluma ning kuidas mõtleme enda lähikonnast kaugematest. Keskkonna reostus, jäätmeprobleem ning ületöötanud ja alamakstud tööline kaugel maal on abstraktsed probleemid, ent see ei tee neid vähem reaalseteks. Meie valik neile reageerida näitab, millist maailma tahame luua ja millises elada.


Kindlasti ei paranda meie väärtuste viltu vajumist vaid oma moetarbimise harjumuste muutmine, ent see on algus. Muutes, kuidas mõtleme ja käitume ühe igapäevaelu osa puhul, on lihtsam teha ka järgmisi väikseid muudatusi. Kui hakkame väärtustama ostetud asju rohkem kui nende ostmist, teeme esimese sammu teadliku tarbimise suunas, mis aitab lõppkokkuvõttes kogu maailma.

 

Kuidas ravida sümptomit ja ehk seljatada haigus?

Kiirmoest vabaks murdmiseks on mitu viisi. Mõni neist jätab alles poodlemise rõõmu, teine annab võimaluse väärtustada vana. Viis viisi kiirmoe ahelaist vabanemiseks:


  1. Leia viis, kuidas juba olemasolevad riided kauem kestma panna. Olgu see riiete parandamine, ümber tegemine või õige pesuviis saame leida võimalusi oma kapis juba olevate rõivaste eluea pikendamiseks. Nii aitame vältida jäätmete teket, välistame vajaduse uute rõivaste massiliseks tootmiseks ning lõpetame loodust ja inimesi hävitavate suurfirmade toetamise.

  2. Poodlemisteraapia on tuntud viis stressi leevendamiseks. Kui sa ei suuda sellest kuidagi lahti lasta, avasta enda jaoks kaltsukad. Sealt leiad unikaalseid riideid odava hinna eest ehk eristud massist ja aitad vähendada prügilasse jõudvate riiete hulka. Ole aga siinkohal teadlik! Lõputu ring, kus näiteks suunamudijad ostavad kiirmoest riideid, postitavad ühe pildi ja müüvad need maha ei ole jätkusuutlik. Seega on teise ringi riided küll hea alternatiiv kiirmoele, ent võib siiski aidata kaasa liigtarbimisele.

  3. Kvaliteet üle kvantiteedi ehk osta kvaliteetsest materjalist riideid, mis kestavad aastakümneid. Mõtle näiteks oma vanaema või ema kapist leitud nende nooruspõlve riietele ja võrdle neid oma kapis oleva kiirmoega – pole päris sama tera. Sellised riided võivad küll alguses paista kallimad, ent kui mõtled kaua neid kanda saad, tasandub hind kiirmoega võrdseks. Mainimata seda, et need on tõenäoliselt ka tänavapildis eristuvamad kui viimase moeröögatuse kohane Zara kleit, mis igal teisel inimesel seljas on.

  4. Toeta eestimaist, soeta eestimaist! Vana reklaamlause kehtib siiski: kohalike tootjate riideid ostes võid kindlam olla, et need on toodetud ausa tasu eest ning nende ostuga toetad väikeettevõtjaid, kelle toodang on personaalsem. Muidugi tuleb ka siin teha kiire taustakontroll, mille põhjal hinnata, et tootja on ikkagi vastutustundlik, kuid kohalik ettevõte on suurema tõenäosusega inimeste- ja loodussõbralik.

  5. Kui kaltsukad pole aga päris sinu teema ja tahad siiski vaadata kodumaa piiridest kaugemale, siis loovuta oma raskelt teenitud raha firmadele, kes mõtlevad loodusele, inimestele ja sinu heaolule. Ise taustatöö tegemine on ajakulukas, ent õnneks lihtsustavad seda tööd veebilehed, nagu GoodOnYou, mis annavad ülevaate erinevate kaubamärkide vastutustundlikkusest.

 

Kuidas saaks lihtsalt?

Kiirmood on harjumus, mille mahajätmine nõuab tahtejõudu ja valmisolekut veidi enam vaeva näha. Tee rohelisema ja inimsõbralikuma tarbimiseni võib tunduda liiga infomahukas ja võimalus eksisamme teha näida hirmutav. Õnneks on olemas ka erinevad veebilehed ja sotsiaalmeediakontod, mis aitavad sellel teel orienteeruda.


Kuvatõmmis GoodOnYou kodulehelt. (Allikas: GoodOnYou)


See veebileht annab hinnangu mitmetele brändidele selle põhjal, kuidas nad kohtlevad oma töötajaid ning kui loodus- ja loomasõbralikud nad on. Sellest tulenevalt nad kas soovitavad nende tooteid tarbida või ei. Otsing on lihtsaks tehtud ning leht pakub ka erinevaid artikleid säästlikkust tarbimisest ja oma moekaupade eest hoolitsemisest.


Instagrami postitus, mis avab ühe särgi maksumust. (Allikas:@fash_rev_estonia)


Fashion Revolution Estonia on Instagrami konto, mis tutvustab Eesti jätkusuutlikke tootjaid ning selgitab kiirmoe mõju.


Kuvatõmmis Slow poe kodulehelt. (Allikas: slow.ee)


Slow on Eesti veebipood, mis keskendub loodussäästlikele toodetele. Samuti teevad nad ühistellimusi, mis aitab vähendada üksikute pakkide saatmisest tekkivat ökoloogilist jalajälge ning ka hinnas säästa.

Comments


bottom of page