JUHTKIRI | Veebiväljaanne üheks päevaks
- mihkeluiboleht
- May 14, 2021
- 2 min read
Updated: May 21, 2021

Digimeedia21 peatoimetaja Mihkel Uiboleht. Foto: Jana Pipar
Eesti Vabariigi iseseisvus kuulutati 1918. aasta veebruaris välja üheks päevaks. Järgnes okupatsioon, aga märk oli maas ja see andis jõudu hiljem oma riik rajada. Digimeedia21 nime kandev projekt vältab esialgu samuti vaid ühe päeva, kuid kui kaua kestab selle mõju?
Sissejuhatus oli kõrgelennuline, aga miks peaks Tartu Ülikooli ajakirjandustudengid vähemaga leppima? Inglisillalt Toomemäe kaitsvas rüpes asuvat kolmandat võimu – Riigikohtu hoonet – ja neljandat võimu – Eesti ajakirjanduse kasvulava – vaadates saab igaüks aru, et asi ongi tõsine.
Endine meediajuht Mart Kadastik tõdes eelmisel kevadel Tartu Ülikooli esmakursuslaste ees esinedes, et ajakirjaniku amet pole enam hinnas. Olen Kadastikuga nõus, sest muutuv meediamaastik ning tasuta sisu pakkuvad organisatsioonide või ettevõtete meediaplatvormid on loonud olukorra, kus kohati polegi enam traditsioonilist ajakirjandust justkui tarvis. Ühiskonna õiglase peegelduse asemel on üha olulisem vaatemäng.
Minu arvates ei lahenda keerulist olukorda keegi teine peale uue põlvkonna, kes on nõudlik ja soovib, et elul oleks sügavam mõte. Nii nagu viimastel aastatel maailmas keskseks teemaks tõusnud rohepööre. Eriti nooremas põlvkonnas on tärganud mässumeelsus meie koduplaneeti kurnava eluviisi vastu. Keskkonnaga kooskõlas elamise soov võiks meile tuua ka maheajakirjanduse ja siin on uuel ajakirjanike põlvkonnal teenäitaja roll. Mahetootmise standard peaks kehtima ka ajakirjandusele.
Oleme harjunud mahedaks nimetama eelkõige toitu ja põllumajandust, kuid tegelikult on mahe laiem mõtteviis. Ajakirjanduse jaoks tähendaks see kõigi asjasse puutuvate, ka lugejate, ausat kohtlemist ja mõtlemist oma tegevuse tagajärgedele. Nii nagu maheloomakasvatajad ei manusta loomadele „dopingut“, et nad rohkem ja kiiremini „toodaks“, ei tohiks maheajakirjandus kasutada ebaausat majandusmudelit, näiteks sellist, kus mõeldakse sisutühjadele lugudele välja menukad pealkirjad, luuakse kunstlikult konflikte või vürtsitatakse teemasid, kus midagi sisulist polegi. Taoline „dopingu“ kasutamine toimub nii loomakasvatuses kui ka ajakirjanduses sooviga rohkem raha teenida ilma laiema ühiskondliku vastutuseta. Teisisõnu võib „maheajakirjandust“ defineerida läbi aususe, kvaliteedi, läbipaistvuse, ühiskondliku vastutuse ja jätkusuutliku arengu.
Kirjeldatud ülesande lahendamine on tõsine nagu Eesti Vabariigi loomine. Alguses üheks päevaks ja pärast igavikuliselt.
Digimeedia21 projekti toovad teieni:
Päevauudised
Iris Anari, päevatoimetaja
Kertu Liisa Mooste, päevatoimetaja
Liisbeth Rats, päevatoimetaja
Teematoimetus
Angelina Lon, toimetaja
Anete Hela Pulk, toimetaja
Kadri Martin, toimetaja, helikujundus
Geidi Lovise Lee, reporter
Sporditoimetus
Debora Saarnak, „HD spordijutud“ saatejuht-toimetaja
Henn Uuetoa, „HD spordijutud“ saatejuht-toimetaja
Kristin Lass, sporditoimetaja
Päevakajaliste saadete toimetus
Kaili Malts, „Otse Lossist“ saatejuht-toimetaja
Kristjan-Hendrik Paavo, „Otse Lossist“ saatejuht-toimetaja
Kristin Kontro, „KONTROllimatu PEEDUstamine“ saatejuht-toimetaja, keeletoimetaja
Romet Peedumäe, „KONTROllimatu PEEDUstamine“ saatejuht-toimetaja
Arvamustoimetus
Jörgen Sinka, arvamustoimetaja, tehniline tugi
Anna Maria Naanuri, arvamustoimetaja
Teostusgrupp
Berta Gortfelder, meelelahutustoimetaja, turundusjuht, tehniline tugi
Egeli Raudmäe, meelelahutustoimetaja, turundusjuht, tehniline tugi
Mihkel Uiboleht, peatoimetaja
Commentaires