Hariduseta ilutegijad jäävad Terviseameti haardeulatusest välja
- Agneta Pukk
- Oct 17, 2023
- 2 min read
Terviseamet kontrollib ilusalonge vananenud määruse järgi, mistõttu jäävad paljud puudused tähelepanuta ning määruse uuendamine seisab juba aastaid.
Terviseameti keskkonnatervise osakonna peaspetsialisti Olga Gurjanova sõnul kehtivad määruses nõuded näiteks hügieenitingimuste täitmisele, seadmetele, iluteenindaja tervisele ning toodetele. „Hügieeninõuded on väga vananenud, praegu kehtib meil määrus aastast 2000,” ütles Gurjanova.
Gurjanova rääkis, et nõuded, mis praegu kehtivad, on väga minimaalsed. „Arvestades sellega, et iluteenuse iseloom muutub aina agressiivsemaks, intensiivsemaks ja riskid kasvavad, siis kindlasti peab ka õigusruum olema ajakohane,” sõnas ta. Praegu seisab Gurjanova sõnul uuendus juba mitmeid aastaid poliitiliste jõudude taga.
Gurjanova sõnul on suurim mure see, et määruses pole täpsemalt öeldud, milline peab olema iluteenuse pakkuja haridus. „Meil on hästi palju isehakanud teenindajaid, kes ei olegi kuskil õppinud,” rääkis ta. Gurjanova ütles, et õpitakse tihti internetist või koolitajalt, kes on samuti enda teadmised ise omandanud. „Ehk ilutegija taust ei ole piisavalt põhjalik selleks, et arvestada nõuete üksikasjadega,” lisas ta.
Iluteenuse pakkuja teadmatus valdkonnas võib ilusalongi Mariell omaniku Signe Paju sõnul tekitada klientidele terviseprobleeme. „On kliente, kes jagavad enda rahulolematust otse salongiga, kuid on kliente, kes postitavad enda probleemi koos salongi nime ja pildiga internetti. Seetõttu töötavad ilutegijad kogu aeg hirmus,” rääkis ta.
Vananenud määruse tõttu ei saa Terviseamet tervisekahjustuse puhul kellegi salongi sulgeda või tööd piirata. Tihti jõuavad tehnik ning klient omavahel kokkuleppele ning Terviseameti poole ei pöördutagi.
Ilusalongi omaniku Paju sõnul on aga esmakordselt salongi avaval isikul keeruline vajalikke nõudeid leida. „Lihtsalt ei teatagi, et näiteks vesi peab igas ruumis olema, sest infot pole kuskil. Sa pead ise näpuga rida ajama, otsima ja küsima inimeste käest, niisugust andmebaasi nagu ei ole,” sõnas Paju.
IluRavikabineti omanik Aine Tiik ning ilustuudio Mariell omanik Signe Paju näevad, et üldiselt teeb Terviseamet kontrolliga head tööd. „Nad ei jõua kõigini, aga kui nad juba sinuni jõuavad, siis see ülevaatus on üsna põhjalik,” rääkis Paju.
Määruse rikkumisi tuleb Olga Gurjanova sõnul ette tarvikute desinfitseerimiseks kasutatavate toodete, sisekliima ning valgustuse puhul. Lisaks kasutatakse ka seadmeid, mis on tellitud kolmandatest riikidest ning mille ohutust pole kontrollitud.
Agneta Pukk
Comments