top of page

Eesti keele lõpueksam koputab üheksandike ustele

  • ehamaaliisa
  • Apr 28, 2023
  • 2 min read


Eksamiülesandeid lahendav õpilane. Allikas: ijeab/Freepik


Esimene põhikooli lõpueksam ootab 9. klassi õpilasi vähem kui kuu aja pärast. Just 2. juunil tuleb õppuritel lahendada kolme tunni jooksul lugemis- ja kirjutamisülesanne. Aktiivsed ettevalmistuse eksamiks juba käivad.


Kunda ühisgümnaasiumi eesti keele õpetaja Maarika Veski on oma õpilastega eksamiks valmistunud alates sügisest. Veski sõnul on ta kooliaasta algusest saadik õpilastele meelde tuletanud, mis neid juunis ees ootab. “Rääkisin neile, et nüüd tuleb õppida ja eriti pingutada, kuid tihtilugu jõuab eksamiperiood enne kätte, kui sellest aru saadakse,” ütles ta.


Ettevalmistuse ajal lahendavad õpilased ülesandeid eksamivihikutest ning vaatavad üle eelnevate aastate tööd. Veski otsustas teha ka proovitöö, mis annab tema sõnul õpilastele esimese täispika eksami kogemuse. “Senimaani on nad tundides proovinud kas lugemisosa või kirjandit, aga kõike koos mitte,” rääkis Veski. Ta otsustas ajastada proovieksami nii, et õpilased saaksid tulemused teada enne üle-eestilisi sisseastumiskatseid. “Eks minu lootus on ikka see, et kes tahab kuskile gümnaasiumisse saada, õpib juba proovieksamiks nii korralikult, et katsetel ja päris eksamil on juba lihtsam,” lausus ta


Siiski on õpetaja arvates õpilasi keeruline õppima motiveerida. “Kui öelda, et asi on hindele, siis nad teevad natukenegi põhjalikumalt, ent niisama tagasiside eest ei viitsita ülesandele liigset tähelepanu pöörata ja süvitsi minna,” ütles Veski.


Nii proovieksamite kui ka üleüldise ettevalmistuse pealt on ta näinud, et kõige suuremat muret valmistavad õpilastele suur- ja väike algustäht. “Soovitan alati õpilastel vaadata Eesti keele instituudi koostatud teatmikke, et jääks meelde, kuidas näiteks ehitisi või tänavaid kirjutatakse,” lausus Veski.


9. klassis õppiv Adeele on eesti keele eksamiks korranud aprilli algusest. Tema sõnul on lisaks algustäheortograafiale keerulised ka kirjavahemärgid. “Tunnen ennast komadega üpris ebakindlalt, kuna tihtilugu ei saa ma aru, kuhu neid lisada tuleb. Tavaliselt olen siis lauseid lühemaks teinud või sõnastanud mõtte nii ümber, et komasid polegi vaja,” ütles ta.


Kui ühiskonnas on pideva arutelu all see, kas eksamid tuleks kaotada või mitte, siis Adeele on eksamite jäämise poolt. Ta lisab, et oluline on panna oma teadmised proovile ja saada aimu sellest, mida veel harjutada tuleb. “Eks need eksamid ikka taset näita ja minu arvates on aus, et õpilastel tuleb kirjand kirjutada ning lugemisülesanne teha. Kui eksamid kaoksid, siis kaoks nii mõnelgi viimne kohustus koolis käimiseks,” sõnas Adeele.


Põhikooli eksamiperiood algab 2. juunil eesti keele eksamiga. 7. mail lahendavad õpilased matemaatika eksamit ning 12.–13. juunil tehakse valikeksam.


Autor: Liisa Ehamaa


Recent Posts

See All

Commentaires


bottom of page