SUUR LUGU | Pulmad ja matused: kriisi aja kogemuslood
- Angelina Lon
- May 14, 2021
- 6 min read

Algsete piltide autorid: 1) Yamil Lage/AFP/Scanpix; 2) Pedro Pardo/AFP/Scanpix; kollaaži koostaja: Kadri Martin
Koroonakriis on meie ühiskonna jaoks tähendanud suuri muutusi — piirangute tagajärjel kaotasid paljud inimesed töökoha, võitluses viirusega kahanes paljude füüsiline ja vaimne tervis, koolid ja ülikoolid pidid kohanema distantsõppega. Elu ei jäänud aga seisma ja inimesed sünnivad, abielluvad ja kahjuks ka surevad kriisist olenemata.
Viimase kahe mainitud tegevusega kaasnevad teatud rituaalid ja tseremooniad, mida peab pandeemia ajal korraldama piiranguid järgides. Piirangute rikkumine võib kaasa tuua menetluse ja kopsaka rahatrahvi.
Terviseameti kommunikatsioonijuht Imre Kaas tõdes, et praegu ei ole peokohtade rentimine meelelahutuseks sisetingimustes lubatud ning tseremooniad ja peod lähevad selles kontekstis meelelahutuse alla. Samuti ei ole praegu lubatud siseruumides toitlustusteenuseid pakkuda, seega tundub, et peolaua korraldamine kriisi ajal on justkui võimatu.
“Oma kodus erapidude pidamist see regulatsioon küll ei hõlma, kuid soovitus on ka need ära jätta või lükata edasi või oodata uusi otsuseid piirangute osas,” sõnas Kaas. Ta lisas, et on võimalik korraldada pulmapidu näiteks vabas õhus, kusjuures maksimaalne inimeste arv võiks hetkel olla kuni 250 inimest 25-inimestelistes gruppides. Lisaks kehtib siseruumides 25% täituvuse nõue, mis 24. maist leeveneb 50% täituvuse peale.
Tallinna perekonnaseisuameti juhtivspetsialist Oksana Iin ütles, et toimingute arv pole aastaga väga palju muutunud. Tallinna perekonnaseisuametis sõlmiti 2020. aasta neljal esimesel kuul 597 abielu ja 2021. aastal 464 abielu. Ta lisas, et perekonnaseisuametis sõlmiti abielud üksnes noorpaari kohalolekul. Paljud lükkasid enda abielu sõlmimise hilisematele kuupäevadele, mõned lausa järgmisele aastale.
Uurisime ka eestlastelt, kes on kriisi ajal osalenud pulmades või matustel, kuivõrd piiranguid järgiti.
Pulmapidu, mida polnud ei Facebookis ega Instagramis
Martin (nimi muudetud) on pulmafotograaf, kes teenibki täielikult elatist fotograafina töötades, mistõttu võtab ta raskel ajal kõik tööpakkumised vastu. Nii käiski Martin kuu aega tagasi ühte värskelt abiellunud paari pildistamas, kes registreerisid privaatselt enda abielu Õnnepalees ja hiljem korraldasid suuremad pulmapidustused. Martini sõnutsi toimus pulmapidu väljaspool mandrit eraldatud kohas, et vältida pealekaebajate telefonikõnesid Terviseametisse. Tegemist oli siiski suuremat sorti peoga — külalisi oli ligi neljakümne ringis.
Kui Martin jõudis eraldatud peopaika ja ka teised külalised saabuma hakkasid, märkas ta, et keegi ei kanna maske (mida ta ka ise ei teinud). Samuti emmati ja suruti üksteisel kätt. Tseremoonia toimus õues, kuid ka seal istusid inimesed lähestikku üksteise kõrval ning käituti nagu piiranguid poleks kunagi olnudki. Kui jõudis kätte peo aeg, suunduti peomajja, kus samuti istuti, söödi ja räägiti üksteise külje all, kuna ruumiga polnud priisata.
“Meile ehk siis mulle ja ka külalistele öeldi, et mitte ühtegi pilti pulmast ei tohi sotsiaalmeediasse postitada, et vältida rahatrahvi. Lisaks jälgis pruut pidevalt, et keegi salaja ei pildistaks,” ütles Martin.
Kirsiks tordil oli Martini sõnutsi teadaanne, mis edastati külalistele päev enne pidustusi. “Meile ehk siis mulle ja ka külalistele öeldi, et mitte ühtegi pilti pulmast ei tohi sotsiaalmeediasse postitada, et vältida rahatrahvi. Lisaks jälgis pruut pidevalt, et keegi salaja ei pildistaks,” ütles Martin. Fotograafi väitel ei kaunistanud ka vastabiellunud oma sotsiaalmeediat uute pulmapiltidega, vaid printisid need endale albumisse panekuks välja.
Samuti jäeti ära südaöine ilutulestik, et endile vähem tähelepanu tõmmata.
Ninapidi koos väikeses ruumis
Juhan (nimi muudetud) käis paar nädalat tagasi matustel, kus saadeti manalateele tema endine ülemus, kes oli paar nädalat enne haigestunud koroonaviirusesse. Matus peeti pisikeses kabelis, kus oli nii palju inimesi, et kõik pidid külg külje kõrval seisma. Juhan oli peaaegu ainus, kes kandis maski, leidus veel üks vana daam, kes samuti oli maskiga. Teistel maskid puudusid.
Tegu oli avatud kirstu matusega, mida praegu veel kehtivate reeglite järgi võib pidada vaid juhul, kui tagatakse kadunukesega kokku puutumatus, eriti kui tegemist on koroonaviirusesse surnud isikuga. Juhani sõnutsi käisid peaaegu kõik leinajad kirstu kõrval kadunukesega hüvasti jätmas, tema tegi seda distantsilt. Lisaks suundus rahvamass peale leinatseremooniat peielauda, mis peeti samas krematooriumis. Juhan peielauast osa ei võtnud.
Vastutustundlikult piirangute eiramine
Hobifotograaf Max (nimi muudetud) sai kaks kuud tagasi pakkumise pildistada pulma. Loomulikult oli Max kohe nõus, sest polnud varem kellegi võõra pulma jäädvustanud. Kuna ta on suhteliselt uustulnuk fotograafiamaastikul, pakkus ta ka soodsamat hinda kui mõni vana kala.
Kui pulmapäev lähenema hakkas teatas paarike, et Max ja teised külalised peavad koroonaviiruse kiirtesti tegema, et olla siiski kindlad külaliste mittenakatumises. Samuti paluti koju jääda, kui ilmnevad viiruse sümptomid või ollakse lähikontaktne. “Ma mõtlesin, et see on jumala mõistlik käitumine, et enne lasta külalistel kiirtestid teha ja et haigena koju jääda,” ütles Max. Kuid järgnevaks ei olnud Max valmis.
Pulmapäeval, kui külalised juba saabuma hakkasid, oli Maxi imestuseks see, et keegi ei pidanud reeglitest kinni: ei kantud maske, ei hoitud distantsi, eirati 2+2 reeglit. Max oli pulmas ainuke, kes väidetavalt maski kandis, kuid tõdes, et mingi hetk võttis ka tema maski eest, sest ta ei tahtnud olla “ainuke loll”. Suurem osa pulmast toimus siseruumides (v.a tseremoonia), kus samuti viibiti ninapidi koos.
Ka välitingimustes eiratakse reegleid
Terviseameti kohaselt võiks välitingimustes peetavatel üritustel olla maksimaalselt 250 inimest, kui nad on jaotatud 25-inimestelistesse gruppidesse ning lisaks hoiavad distantsi. Hauakaevaja Jüri (nimi muudetud) sõnutsi ei peeta ka väljas olles reeglitest kinni. “Ma alles olin ühel matusel, kus oli rahvamass kohal ja, noh, nagu tead, siis ega surnuaias just ruumiga priisata ei ole, hauaplatsid on üksteise otsas, ja matusel keegi ei hoidnud distantsi ega kandnud maski,” sõnas Jüri. Ärasaatmise tseremoonia algas pisikesest kabelist, kuhu kõik hüvastijätjad ära ei mahtunud ning mõned olid sunnitud tseremooniat õuest kuulama.
Hirm motiveeris otsustama kiiresti
Aleksander ja Sandra (nimed muudetud) on noor paar, kes otsustas mullu sügisel abielluda. Sandra tõdeb, et kuigi peamine põhjus oli ikkagi suur armastus teineteise vastu, mängis suurt rolli ka pandeemia olukorrast tingitud hirm ühise tuleviku üle.
Aleksander on välismaalane, kelle elamisluba oli seotud tema töökohaga. “Meil oli suur hirm, et kui ta (toim. Aleksander) kaotaks Eestis töö kriisi tagajärjel, siis peab oma riiki tagasi minema ning enne piirangute leevendamist ta kindlasti tagasi ei oleks saanud tulla,” jutustab tema abikaasa Sandra, kellel on Eesti kodakondsus. Eestis on võimalik taotleda elamisluba abikaasa juurde elama asumiseks ja nii Aleksander ka tegi.
Sandra ütles, et pulmapidu lükkus edasi. Noored lihtsalt registreerisid enda abielu ilma igasuguse tseremooniata. Sandra tunnistab, et pidu jäi ära eelkõige sellepärast, et noored kiirustasid abiellumisega, sest hirm ühise tuleviku üle motiveeris neid otsustama ja tegutsema kiiresti.
“Arvan, et kriisiajal võiks siiski ka sellistel üritustel ettevaatusabinõud käiku võtta, sest suures grupis on nakatumise oht tõenäolisem,” lisab Sandra.
Kuigi neiu tõdeb, et nende abiellumine polnud selline, nagu ta oli vaimusilmas ette näinud, on ta oma otsusega siiski rahul. Paar plaanib siiski peo tagantjärele korraldada siis, kui olukord lubab - arvatavasti suvel. “Arvan, et kriisiajal võiks siiski ka sellistel üritustel ettevaatusabinõud käiku võtta, sest suures grupis on nakatumise oht tõenäolisem,” lisab Sandra.
Matused, mis lõppesid uute matustega
Eesti meedia on esimese laine ajal korduvalt rääkinud matustega seotud koroonakolletest. Teise laine ajal oli sellist meediakajastust vähem. “Terviseametile on teise laine ajast teada eelkõige mõned matusekolded,” ütles Terviseameti kommunikatsioonijuht Imre Kaas. Ta lisas, et väga paljud üritused olid Terviseameti soovitusel edasi lükatud või peetud kitsas pereringis. “Ühegi pulmapeo käiku või toimuvasse peielauda ei ole pidanud Terviseamet aktiivselt sekkuma ning ilmselgelt ei oleks see ka otstarbekas,” lausus Kaas.
Olukord on märksa hullem näiteks Serbias, kus Serbia Õigeusu kirikul on väga suur mõjuvõim. ERR teatas mullu novembris Serbia patriarhi surmast. Patriarh nakatus koroonaga Serbia Õigeusu Kiriku Montenegro piiskopi Amfilofije matustel, kes suri samuti viirusesse.
Mõlemad kirikupead uskusid, et Jumal on ainus vaktsiin koroona vastu ja koroonasse haigestumist aitavad kõige paremini ära hoida palverännakud. Kirikupeaga tulid hüvasti jätma tuhanded inimesed, kellest paljud ei kandnud isikukaitsevahendeid. Enne seda juhtumit polnud õigeusu kirik koroona ohtu tõsiselt suhtunud, kuid nüüd on selge — suured matused võivad lõppeda uute matustega.
Vatikan News kirjutas aprillis, et nelja päevaga suri Indias koroonasse lausa 14 katoliku preestrit ja nakatumisi oli ka kirikukogukondades. Samuti on tervisekriis Indias tabanud matustega seotud teenuste pakkujaid — perekonnad ootavad päevi, et oma lähedasi ülekoormatud krematooriumides tuhastada, paljud pöörduvad viimaste rituaalide jaoks ajutiste rajatiste poole.
Suuremad kolded välismaal on muuhulgas seotud ka pulmadega
Healthline kirjutas, et USAs Maine’i osariigis toimus mullu suvel pulm, mille tulemusena tuvastati tervelt 178 uut koroonaviiruse juhtumit. Pulma külastas kõigest 62 külalist. Vähemalt seitse inimest on surnud ja veel kolm hospitaliseeriti. Keegi neist inimestest pulmas ei osalenud. Ilmselt nakatusid nad viirusega kelleltki, kes osales.
„Igast väikesest koldest saab väga kiiresti suur kolle. Piisab vaid ühest inimesest, kes on nakkav, et nakatada lühikese aja jooksul paljusid inimesi,” ütles Harvardi ülikooli nakkushaiguste spetsialist dr Abraar Karan.
Insider on kirjutanud juhtumist, kus peigmees salgas, et andis positiivse proovi päev enne pulma. Nakkuse sai astmat põdev pulmafotograaf, kes jagas enda lugu Texas Monthly reporterile.
Varsti leevendatakse piiranguid
Alates 24. maist on toitlustusasutuste siseruumides lubatud 50% täituvus, kusjuures võib laudkonnas olla maksimaalselt 6 inimest ja koosviibimine peaks lõppema hiljemalt kell 22. Piirangute leevendamine tähendab ka seda, et abielu sõlmimisele võib kutsuda lähedasi.
“Abiellumisavalduste arvust nähtub, et suvi tuleb töine,” ütles Tallinna perekonnaseisuameti juhtivspetsialist Oksana Iin.
Terviseameti kommunikatsioonijuhi Imre Kaasi sõnul on hetkel käimas aktiivsed arutelud selle üle, kas ja millistel tingimustel võiks immuunsuse saavutanud isikud osaleda ühiskonnaelus nii, et nendele ei kohalduks kehtestatud piirangud ja meetmed. “Tegemist on keerulise eetilise ja moraalse küsimusega, mis mõjutab kõiki isikuid,” lausus Kaas.
Koroonaviirus on 14. märtsi seisuga Eestis nõudnud 1212 inimese elu. Allikate lugudest aga järeldub, et päris kõik Eesti inimesed ei järgi praegu kehtivaid piiranguid. Kriisiaeg andis meie ühiskonnale olulise õppetunni — peab hoolitsema enda ning teiste tervise ja turvalisuse eest. Küsimus on vaid selles, kas me ühiskonnana oleme täielikult seda õppetundi mõistnud.
Artikli autorid: Angelina Lon ja Kadri Martin
Comments