Eesti püsib HIV haigestumiste arvult Euroopa tipus
- Nov 29, 2019
- 1 min read

Euroopas algas HIV kiirtestimise nädal, mis kestab 27. novembrist kuni 1.detsembrini. Eesti HIV-positiivsete võrgustik tegi avalduse Sotsiaalministeeriumile, kus väljendasid soovi uuendada ning paindlikumaks muuta HIV- ja hepatiitnakkuste testimissüsteeme.
Eesti HIV-positiivsete võrgustiku juhatuse esimees Latšin Alijev kirjutas avalduses, et HIV nakkusega võitluse tõhusus sõltub testide lihtsustamises. "Sealhulgas tuleb lihtsustada ja parandada testimise strateegiat, vähendades sellisel moel tulemuste kinnitamisele kuluvat aega ning tulemuseks alustades ravi varem."
Olulise punktina on avalduses toodud Eesti HIV-positiivsete võrgustiku avalduses HIV-positiivsete ja teiste haavatavate gruppide stigmatiseerimine ja diskrimineerimine, mis on meie ühiskonnas jätkuvalt aktuaalne. Eesti HIV-positiivsete võrgustik soovib salliva suhtumise nimel teavitus- ja haridusprogramme meditsiinipersonaline ning testimisprotsessi kvaliteetset nõustamist.
Eesti on HI-viirusesse nakatunute arvult teisel kohal Euroopas – igal aastal registreeritakse ligi 200 uut juhtumit, vahendab Postimees.
Tervise Arengu instituudi sõnul on Eestis aastate jooksul kokku diagnoositud HIV 9872 inimesel, kellest 536 inimesel on AIDS.
TAI nakkushaiguste ja narkomaania ennetamise keskuse vanemspetsialist Iveta Tomera sõnul on haiguse levik stabiliseerunud, kuid siiski väga kõrge. ,,HIV on tänapäeval siiski kontrollitav. Korralikult ravimeid võttes saab HIV-positiivne inimene oma tervist ja elukvaliteeti säilitada, elada normaalselt suguelu ja viiruse edasikandmise protsent on väga väike. Kuid selleks peab olema oma nakkusest teadlik,’’ ütles Tomera.
SA Koos HIV vastu juht Vilja Toomas ütles Postimehes, et võitluses HI-viirusega on tehtud Eestis edusamme, kuid Euroopa keskmise taseme saavutamiskes tuleb viirusekandjad üles leida ja neile ravi pakkuda.
Üle-Euroopaline HIV testimisnädal toimub iga aasta novembri lõpus ja selle eesmärgiks on avalikkuse teadvustamine HIV testimise vajadusest. Tervise Arengu Instituut kutsub nimesi näitama eeskuju ka sotsiaalmeedias, kasutades teemaviiteid #eestitestib ja #minahoolin.
Uudise pealkiri ei näita muutust: kui miski püsib nii nagu on, ei ole see uudis. Uudise juhtlõik reedab, et tegu on sündmuse turundusteatega: toimub HIVi kiirtestimise nädal. Mis on selle teksti uudisväärtus? Huvitav ja uus osa?