ARVAMUS | Tartu kallinevad parkimistasud tühjendavad rahakotte
- cristineranna
- May 13, 2022
- 2 min read

Tasuline parkimine Tartus A- ja B-piirkonnas. Foto: Erakogu
Alates 1. juulist kallinevad Tartus A- ja B-piirkonnas parkimistasud. Mida saaks ette võtta, et kallinevad parkimistasud suurperesid ja kohalikke elanikke mõjutaks võimalikult vähe?
Suurperedeks võib pidada peresid, kus on lapsi kolm või rohkem. Kohalik elanik on isik, kes elab korteris või majas, kus lähedal on A- või B-piirkonna parkla.
Auto omamine kesklinnas ei ole suurperedele
Paljudel suurperedel on vaja lastega sõita näiteks trenni või arsti juurde. Neid kohti, kus suurperedel oleks vaja lastega käia, on tegelikult veel teisigi. Jalgratta ja bussiga liiklemine ei ole mitme lapsega aga lihtne. Siin võiks näiteks tuua Tartu linnaraamatukogu juures asuva Magistri parkla, mis kuulub B-piirkonda. Selle vastas asub Vabaduse puiestee (Kaarsild-Lai) parkla, mis kuulub A-piirkonda. Teiseks probleemiks on suurperede puhul see, et peaaegu kogu lastetoetus kulub parkimisele, eriti olukorras, kus tegemist on kohalike elanikega.

Magistri parkla Tartu linnaraamatukogu juures. Foto: Erakogu
Kohalike elanike parkimine võimalikult keeruliseks
Parkimistasude kallinemine mõjutab ka kohalikke elanikke ehk A- ja B-piirkonnas elavaid inimesi. Kohalikel elanikel ei ole palju võimalusi, kuhu oma autot parkida ning olukorra muudab keerulisemaks ka parkimistasude kallinemine. Kohalikel elanikel võiks olla parkimisele soodustused. Kesklinnas elavale isikule võib olla auto väga oluline, aga võib juhtuda olukord, et kohalik elanik ei saagi oma autot parkida, sest parkimiskohad on täis. Kui kesklinna ehitatakse hooneid veel juurde, siis tekib vajadus ka uute parkimiskohtade järele. Kas on õiglane kohalike elanike elu veel keerulisemaks muuta?
Tartu linna kodulehel on välja toodud, et tasulist parkimist pikendatakse tööpäevadel ühe tunni võrra suure parkimiskoormuse tõttu. Jääb arusaamatuks, kuidas selline lahendus, peaks aitama parkimiskoormust vähendada. Kuna kesklinnas on parkimiskohti vähe, aga autosid tekib juurde, siis ei aita selline lahendus. Siin tuleks vaadata kaugemale ja leida lahendus, mis ei mõjutaks inimesi, kes elavad kesklinnas. Miks kohelda kohalikku elanikku teistega võrdsena?

Parkimisautomaat Vabaduse puiestee (Kaarsild-Lai) parkimisala lähedal. Foto: Erakogu
Parkimine tulevikus
Pikemaajalise parkimistasud tõusevad 20 protsenti. Kui praegu tuleb A-piirkonnas 90 päeva parkimise eest tasuda 250 eurot, siis alates 1. juulist tuleb tasuda 300 eurot. B-piirkonnas on praegu 90 päeva parkimistasu 125 eurot, aga see tasu tõuseb 25 euro võrra.
Tööpäeviti on parkimine tasuline hommikul kella kaheksast õhtul kella kuueni. Tasulist parkimise aega pikendatakse tunni võrra. Nädalavahetustel on olnud parkimine tasuta, aga juulist muutub laupäeval parkimine tasuliseks kella üheteistkümnest õhtul kella viieni.
Lasterikka pere toetus kolme kuni kuue lapsega on 300 eurot. Kui peres on seitse või rohkem kui seitse last, siis toetuse suurus on 400 eurot.

A-piirkonnas parkimine tähistatult 15 minutit tasuta. Foto: Erakogu
Parkimistasude tõstmise juures võiks mõelda ka kohalikele elanikele ja suurperedele, kes ei peaks kannatama parkimiskohtade vähesuse pärast. Lahenduseks võiks olla erinevad soodustused või kesklinna mõne parkimismaja juurde ehitamine.
Autor: Cristine Ränna
Commentaires