top of page

Aeg tegudeks: algselt Tšiilis toimuma pidanud kliimakonverents sai alguse Madridis

  • Writer: Madleen Vapper
    Madleen Vapper
  • Dec 6, 2019
  • 1 min read

Allikas: Pixabay

2. detsembril sai alguse 25. ÜRO kliimakonverents “Time for Action“ (“Aeg tegudeks”). Iga aastane kokkusaamine toimub seekord Hispaania pealinnas Madridis ja kestab kuni 13. detsembrini.


“Aeg tegutseda” loosung viitab sellele, et ÜRO hinnangul peaksid kõik osapooled rohkem panustama, sest keskmine temperatuur tõuseb tempokalt ja kliimamuutused süvenevad. Praegused plaanid ei ole kliimamuutuste ohjamiseks piisavad.


COP 25 pidi toimuma COP eesistujamaal Tšiilis, Santiagos. Rahutuste tõttu Tšiilis see tühistati. Hispaania pakkus võimalust COPi korralduseks Madridis.


Läbirääkimiste laual on 85 eriteemalist päevakavapunkti. Peamiseks vaidluspunktiks on kvoodikaubanduse reeglid. Euroopa Liidu kindel eesmärk on Madridi kliimakonverentsil ülemaailmse kauplemismehhanismi reeglid lõplikult kokku leppida.


Seekordsel kliimakonverentsil pööratakse eritähelepanu ka ookeanidele, mistõttu kutsutakse seda ka Blue COP (Sinine kliimakonverents). Värskes Valitsustevahelise Kliimamuutuste Nõukogu eriaruandes rõhutatakse kliimamuutuste laastavat mõju meredele, sealhulgas ka Läänemerele.


Eesti koos Euroopa Liiduga seisab konverentsil ülemaailmsete kliimameetmete intensiivistamise eest. ÜRO raportite järgi ei ole riikide kliimaplaanid ja praegused kasvuhoonegaaside heitkoguste trajektoorid piisavad Pariisi kokkuleppe pikaajaliste eesmärkide täitmiseks. On vaja tegutseda, sest kliimamuutused avaldavad üha suuremat mõju elurikkusele ning veevarude ja ökosüsteemide halvenemisele.


Keskkonnaminister Rene Koka sõnul on kliimapoliitika meie elu lahutamatu osa, millega tuleb arvestada.


Keskkonnaministeeriumi andmetel koguvad Eestis populaarsust kodanike ja erasektori algatused, mis aitavad vähendada kasvuhoonegaaside koguseid. Hiljuti allkirjastas üle kolmekümne Eesti tehnoloogiaettevõtja rohelise lubaduse, mille eesmärk on olla oma tegevuses süsinikuneutraalne aastaks 2030. Algatus on juba levinud Eestist väljapoole, hõlmates nüüd enam kui 70 ettevõtet kogu Euroopas.


2015. aastal leppisid maailma riigid Pariisis kokku ühtses eesmärgis vähendada kasvuhoonegaaside heidet määral, et temperatuur ei tõuseks rohkem kui 2 kraadi ja kui vähegi võimalik, mitte üle 1,5 kraadi.


25. kliimakonverents võib USAle viimaseks jääda, kuna USA on esitanud dokumendid ametlikuks väljaastumiseks Pariisi kokkuleppest 4. november 2020.


Informatsioon on saadud Keskkonnaministeeriumi kodulehelt: https://www.envir.ee/et/uudised/madriidis-algab-uro-kliimakonverents

1 Comment


Marju Kadakas
Marju Kadakas
Dec 06, 2019

Lohakusvead (Iga aastane; kui kasutad lühendit COP, siis peab olema ka välja kirjutatud, kust tuleb COP). Muidu tervikuna selline ülevaade, mis ilmselt nii sisuline saabki olla. Mõne naljaka momendi (Ratta unepausi foto) ja mõned Twitteri säutsud saanuks ka veel lisada.

Like
bottom of page